Golul din lumină
Nu este diferit cu nimic
De golul care există în întuneric.
În fiecare parte prin care
Trăiește în sine este la fel de mare
Precum în fiecare lipsă e la fel de mic.
Ceea ce îl
Purtăm în ființa noastră mai multe
Feluri de carne. Precum marea
În sine mai multe unde.
Un unde al ei, un unde al tău
Și un unde necunoscut pe care
Și-l unduiește pe deasupra apelor
În care
poate unde sunt atâtea dureri în inima mea
încât nu mai ştiu cum de încape
şi puţinul acela de beatitudine
cumva timidã
poate chiar supãratã
pe cât de multe lacrimi adun
din zborul crud al
M-ai invitat la o cafea,
undeva, în colțul unui oraș inventat.
Din căușul palmei
am apucat soarele de un vârf de rază —
un fir subțire de lumină
să-mi ghideze alunecarea
direct spre masa sufletului
Te chem cu sirena, te chem din
rărunchi,
un urlet de lup mi se zbate în trunchi,
o cruce-și alege dintre ceasuri
însemnul—
vino, flămândo, cu tot infernul.
Sunt bocnă, cerșesc pentru vene
aveam nevoie de tine reală
nu
de ideea de ,,tu”
&
începusem să scriu poezii pe bicicletă
vara
te îmbrăca și te dezbrăca
de nevindecabila boală
cea mai frumoasă poezie a lumii nescrisă
a trecut întâi vântul
răscolind praful așezat cuminte
pe un raft al minții
apoi păsările dimineții
cu aripile ude de lumină
au ciugulit din întuneric
până când umbra mea
a început să
"Ascultă, privește și taci! / Ascultă, să-nveți să vorbești, / Privește, să-nveți să clădești. / Și taci, să-nțelegi ce să faci..."
dacă cineva ar putea pune niște balize între ceea ce putem și
cu picioarele noastre bătrâne
copiii din noi aleargă noaptea pe străzi
felinarele nu-i împiedică
să joace fotbal cu mingea lunii
pe gazonul argintat al stelelor,
umbra șușotește cu taina
crinul de pe
Soarele pictează pe asfalt
arabescuri ciudate,
hieroglife greu de descifrat.
Sub crengi plecate de salcie,
liniștea rotundă se coace
ca o piersică zemoasă și dulce...
Din când în când,
din adâncul
Numărătoarea stelelor se plimbă
Pe bulevardele cetății tale
Acolo-s ape de-ntuneric goale
Vorbind pe-a oglindirii noastre limbă.
Castelul are diguri de petale
Din văz ce în miresme se
parcă din ce în ce mai galben
ca şi cum l-ar prinde toamna obosit
iar nebunii aştia de greieri cântă
de parcã ar avea conturile pline
copiii râd şi rostogolesc viaţa spre vârf
adolescenţii pun
Visul îmi strivește sufletul!
Aș putea fi un sărac fericit fără el?!
Visul meu ar putea deveni, singur, o planetă,
Nedumerindu-i
Pe oamenii ce-și înalță privirea spre cer.
Sunt atât de ușoare
era târziu
era vară
un anotimp schițat de razele serigrafiate
pe țesuturi calde
aerul era cântul ierbii umbrite de begonii
te căutam în noaptea deschisă
în șiraguri de alei dintr-un vortex de
îmbrăcată-n lumină
ai venit înăuntru
mătăsuri vegetale
cu trenele de flori... da,
ți-ai pus Edenul pe umeri.
Nasturi mici de rouă,
agrafe de lavandă...
ai prins pletele vântului
și le-ai
Cu mănușa pe mȃnă, te ștergi la ochi și gură, în pași de moon walk, te oprești în sufletul lui Tilic, care își abandonează cu șarm și migală femeia. Între voi se naște o curvă evlavioasă. Trandafiri
spre mine
îmbujorată a deschis ochii mari
mi-a zâmbit ca unui somnoros copil bucălat
simțeam fericirea injecție cu lumină
făcută de o asistentă cu buze roșii și halat scurt
mă întrebam dacă
dacă
Cititorule, cândva ţi-am dat de veste că tot ce scriu eu e doar poveste ale cărei cuvinte au rime (chiar dacă nu-mi ies mereu foarte bine). Când am scris era chioară lumina de la veioză de aceea am
Aș vrea să mă aflu într-o noapte
În poiana luminată de lună,
Când toate vietățile prind glas,
Ba până și lucrurile venite din toată lumea
Își dezvăluie blând taina lor.
Aș strânge toate tainele în
astăzi am inima mov de lavandă ușoară
gândurile mele aleargă zănatice pe câmp
cu capul dat pe spate le țin isonul
zâmbesc și cuprind în brațe copilărește câte un nor
vântul îmi deapănă arome până