Rup fiecare cuvânt ca pe o cârpă
Și sper să deșir din el literele
Care îl alcătuiesc și îl fac
Sălbatic ca pe un gând
Pe care nu l-am avut.
Ca pe un fruct copt rodit pe ramul
În umbra căruia a
Ticăiește golul din interior
Precum ceasul care măsoară
Întinderea din care își împarte
Spațiul luminării în seară.
Să cauți cu mâinile în întuneric,
Ca și cum acolo ar fi ceea ce cauți,
Pentru că
din pat ascult un sunet de coarde
undeva în piață se cântă folk
cu vocea aceea
de bărbat rănit sub un cer de august
violaceu
chemând toate animalele moarte în năvod
și vocea se pierde în foșnetul
la început
iubirea e acidă
ca merele crude mâncate pe inima goală –
cum spunea bunica
trebuie lăsate să se coacă
să le mângâie soarele
să le bată picăturile de ploaie
despre timp este vorba
cât e
privind în gol
vedem de fapt viitorul
retrospectiv
în zilele când
aerul prinde contur
iar toată acea liniște mortală
începe să ia forma
undelor sonore
ceva ca vuietul mării
șoptind
un
Auzi… ecoul care răzbate liniștea
unei dimineți cu frunze ude
de lacrimile durerii unui
clopot care a disperare anunță
călătoria către stele a unei
vieți care a contabilizat
anii, zilele, orele,
par pierdută
în aerul acesta fluid de vară
îmi măsor pulsul rătăcit în miresme calde
sunt înfășurată în coliere de mac
driadele transparente glorifică acest rit angelic
parfumuri de ambră se înalță
În noaptea aceasta
cerul nu stă deasupra
pământului
coboară, o nălucire
ca o amintire
Îl simt în iarba umedă
pe care n-am trăit-o
niciodată,
dar care mă cheamă
pe nume
Din când în când
câte o
*
cum toate visele ard
ca o țigară,
e necesar și un filtru
să vezi,
printre pufăituri profunde sau line,
regatul pe care îl pierzi
ceas de ceas.
**
încerci să treci cu privirea
prin zidul
sunt atât de bătrân încât lumea se reduce la muzica din clanul sicilienilor și o pisică
câteva nume cu care tapisam altădată ignoranța
și multe
multe
firimituri din ceea ce știam despre
L-am dus până în liniștea odăii
i-am făcut cărare printre toate
cuvintele alea îngenuncheate
ca în timpul utreniilor sau al vecerniilor
copii în gând
pe care i-am sărutat
construind un
aveam pulsul o mie
și una de nopți
privirile speriate de îndrăzneala de a fi
tânăr nu însemna fericire întotdeauna
buzunarele erau goale ca sticlele sau femeile
plângeau mai mereu în urma
mea a
Golul din lumină
Nu este diferit cu nimic
De golul care există în întuneric.
În fiecare parte prin care
Trăiește în sine este la fel de mare
Precum în fiecare lipsă e la fel de mic.
Ceea ce îl
Purtăm în ființa noastră mai multe
Feluri de carne precum marea
În sine nenumărate unde.
Un unde al lor, un unde al tău
Și un unde necunoscut care unduind
Deasupra lumini și umbrelor
poate unde sunt atâtea dureri în inima mea
încât nu mai ştiu cum de încape
şi puţinul acela de beatitudine
cumva timidã
poate chiar supãratã
pe cât de multe lacrimi adun
din zborul crud al
M-ai invitat la o cafea,
undeva, în colțul unui oraș inventat.
Din căușul palmei
am apucat soarele de un vârf de rază —
un fir subțire de lumină
să-mi ghideze alunecarea
direct spre masa sufletului
Te chem cu sirena, te chem din
rărunchi,
un urlet de lup mi se zbate în trunchi,
o cruce-și alege dintre ceasuri
însemnul—
vino, flămândo, cu tot infernul.
Sunt bocnă, cerșesc pentru vene
aveam nevoie de tine reală
nu
de ideea de ,,tu”
&
începusem să scriu poezii pe bicicletă
vara
te îmbrăca și te dezbrăca
de nevindecabila boală
cea mai frumoasă poezie a lumii nescrisă
a trecut întâi vântul
răscolind praful așezat cuminte
pe un raft al minții
apoi păsările dimineții
cu aripile ude de lumină
au ciugulit din întuneric
până când umbra mea
a început să
"Ascultă, privește și taci! / Ascultă, să-nveți să vorbești, / Privește, să-nveți să clădești. / Și taci, să-nțelegi ce să faci..."
dacă cineva ar putea pune niște balize între ceea ce putem și