fiecare răutate fiecare vis pe brațele tale mă simt în abis iubirea mă cheamă ce ardea dintâi a mea chemare o iubesc cântare Bună dimineața Doamne știu că am greșit dar poate inima mă cheamă zi iar
E atâta vară în noi
Că nisipul acesta
Se transformă în mare
Putem auzi valurile de aici
De la sute de kilometri depărtare
Aerul devine salin
Iar vântul acesta mort
Devine briză de mare
Putem
Prima lună din noul an
Gerar popular se numește
Gerul e cumplit
Totul e înzăpezit.
Troienile sunt mari
Pârtii s-au făcut
Din casă de-ai ieșit
Vântul te-a învăluit.
Zăpada scârție sub
fiecare vis fiecare nebunie O visam cu tine dar dar visul cel mai rău îl am cu tine în zadar inimile noastre pot întruna de trei ori pe adânc de flori cu tine pe față nu mai pot să trăiesc de mor
La Porțile Cuvintelor
strig de o viață:
„Sesam, deschide-te!”,
către comorile gândului!
Dar ele rămân ferecate.
Oamenii mă apostrofează
că mai cred în minuni
și-mi aruncă radiouri
sau
Văzduhul îi liniștit
Tăcerea s-a lăsat
Orașul îi adormit
Pan' la răsărit.
Tăcerea pătrunde
În fiecare colțișor
Comod se instalează
Și încet avansează.
În tăcerea nopții
Se aude doar
crezi că știu, dar nu pot adăuga
unui bas maiestuos culoare
și ea să fie chezășie frumuseții sunetului
să prefac în șuier un sunet greu ca păcura
și să sufăr odată cu el
să plîng ori să
Din lutul greu și gândul pământesc,
Eu cern lumina pură, neatinsă,
Cuvintelor le dau un rost ceresc
Și las o torță-n noapte Aprinsă.
Aripilor ce cresc din mândre stări
Le dau un cer întreg să se
prietene cu unghia mea murdară
am scrijelit pe cuarțul unghiei tale
ultima liniște pe care metalul gândului
o așază peste rumoarea sâmburie
să nu atingi cristalul versului asclepiad
se mătuiesc
lumea acum parcă e nebulos carnaval,
o mască râde când o altă mască plânge,
în raiul răvășit suspină intens un caval,
iubirea divină în ignoranță se frânge.
dar e vie speranța în inimile
Tolba lui plină
Zilnic o plimbă
Găsești în cutia poștală
Ce îți lasă poștașul în cutia goală.
Bate kilometri întregi
Indiferent timpul cum este
El a venit
Cu ce ai de primit.
Pensia ți-o
Din nopțile în care stă minciuna
Iubito, tu pe mine dă-mă mie
Aproape-n toate sutele din mie
Și de prin clipe să te-așezi în una.
Chiar dacă nu mă sting din nebunie
Ce-mi zace-n gând cu stelele și
Purtăm în noi o taină de nespus,
Căci Sfânta Treime-n suflet își face casă,
O geamănă lumină, mătăsoasă,
Lăsată ca un semn de la Isus.
Dar lumea își pune măști de fier și tină,
Pe chipuri ce-au
mă uit la un film
De parcă se uită el la mine
mă întorc cu spatele
tot se uită
Acțiune, groază, comedie
Nu te interesează
filmul se uită la tine
Și tu poți doar să jubilezi(sau juisezi)
că
îmi miroase subțiorul a nepăsare
berea a rece
țigarea a fum
dragostea a luptă
Ție a mine
golul a plin
Șamd...
poștașul extrem plânge
solistițiul vineri
Tu marți
îmi miroase totul a nimic
Mesteacăn.
Te-am mințit.
Mă gândesc uneori...
Da, mă gândesc.
Eu chiar mă gândesc.
La ziua de mâine sau
De peste zece ani,
La tot și la nimic,
Dar mai ales
La tine.
Mă gândesc și...
Mor de fiecare dată
Când
Se poate spune că înca mai exist,
Între sublim și infinit,
În căutarea timpului pierdut,
Din vise care au început să-mi tulbure necontenit,
Inconștienta stare de profund necunoscut.
Și totuși, din
În zarea de mirt și de palid argint,
Se stinge un clavir în acorduri ușoare,
Sunt umbre ce trec și lumini ce se sting,
Pe umeri de ceară în reci coridoare.
Iar clipele curg în potale de
Picioarele te duc
Tot ele te aduc
De ele ai grijă mare
Că sunt foarte folositoare.
Unghiile sunt lăcuite
Picioarele îngrijite
Porți sandale cu toc
Să fie frumoase foc.
Băieții le privesc și
Culcat
cerul și-a întors
toate gurile de foc
spre
întunericul
ce
tocmai
te-a propulsat
visătorule
mai ai o șansă
la
o mie și una de nopți
Costel Zăgan, Hiperbole blitz, Editura Axa, Botoșani, 2005