Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poeziehaiku

Haiku ghicitoare

1 min lectură·
Mediu
baltă pe asfalt -
adun cărbuni și-un morcov
cu o mătură
printre crengi de fag
pereche de licurici -
strigăt ascuțit
crește-un V pe cer -
speriate o broască
și multe femei
084.664
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
32
Citire
1 min
Versuri
9
Actualizat

Cum sa citezi

Dan Norea. “Haiku ghicitoare.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/dan-norea/poezie/14001383/haiku-ghicitoare

Comentarii (8)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@ottilia-ardeleanuOAOttilia Ardeleanu
1. un om de zăpadă (topit după stăpâna casei :) )
2. o bufniță
3. o formație de grus grus (broasca se sperie de țipetele specifice, dar femeile... poate pentru că vine iarna?!...)
0
@vorba-lui-chelooVCvorba lui cheloo
3. pleacă berzele!
0
@florin-rotaruFRFlorin Rotaru
la numărul trei, sperietura nu e pentru că vine ci pentru că nu vine...
:)
0
@ottilia-ardeleanuOAOttilia Ardeleanu
berzele?!...
la 3: Ciconia ciconia (umbra ei formează acel V pe cer... se apropie din ce în ce mai mult... broasca se teme să nu fie mâncată etc.) :)
0
@dan-noreaDNDan Norea
Ottilia, sincer să fiu, credeam că mai ambiguă e a doua ghicitoare, cea cu bufnița. Ultima e doar un remake după câteva senryu-ri mai vechi de-ale mele:

Primăvara

O barză spre cuib -
Femei îngrijorate
Pun sperietori


Toamna

Berzele pleacă -
Iarna va fi grea însă
Femeile nu


Primul vers "crește-un V pe cer" spune destul de clar că berzele (care zboară în formație de V) vin, nu pleacă.

0
@ottilia-ardeleanuOAOttilia Ardeleanu
chestiune de viziune - mă refer la nr.2
dar pot spune același lucru și despre ultima, indusă în eroare de sperietura broaștei, vedeam mereu acea umbră a păsării apropiindu-se, deci mărindu-se, să o înșface, biata de ea... apoi, nu știu de ce, făceam legătura imediat cu prima ghicitoare, în care era vorba despre iarnă, crezând, desigur, că cele trei sunt musai într-o relație. de aceea am optat, ca să zic așa, la prima citire, cu grus grus, nefiind foarte sigură. abia după ce am citit comul lui Florin, mi-am dat seama de varianta corectă, o formație de berze!
0
@elena-malecEMElena Malec
ideea de a imbina haiku-ul cu ghicitoarea are merite aici si jocul mintii cred ca este stimulat de ambele forme.Ingenios si laudabil, Norica.Pacat doar ca am citit gata dezlegat misterul lor.Mai astept si alte mici giuvaeruri ca astea.
0
@dan-noreaDNDan Norea
Ottilia, e de bine, asta înseamnă că n-ai avut niciodată emoții din cauza unor berze. :)

Elena, ideea de a îmbina haiku-ul cu ghicitoarea nu e a mea, e o provocare lansată de Cornel Atanasiu. Faptul că ai citit misterele (ghicitori mai mult retorice) gata dezlegate se poate întâmpla la orice ghicitoare. Contează cât de mult ești pe fază.

0