Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Comunitatepoeziero

Cu Alb-Umorul nu-i de glumit!

Festivalul Internațional „Alb-Umor” – ediția a II-a, 2011

7 min lectură·
Mediu

Aflat la a doua ediție, Festivalul Internațional „Alb-Umor” își are deja locul bine stabilit pe harta manifestărilor de umor din România. Timp de trei zile, capitala primei Uniri a devenit capitala umorului, reunind, între zidurile vechii cetăți, 52 de umoriști. Au fost invitați de onoare domnul prof. univ. dr. Ștefan Cazimir și domnul Mircea Ionescu-Quintus, președintele de onoare al Uniunii Epigramiștilor din România, care nu a putut participa, dar a fost prezent cu sufletul, trimițând un gând scris organizatorilor și participanților.
Ca și la ediția precedentă, am fost cazați la Hotelul Cetate, unde am primit programul festivalului și revista „Acasă” – periodic cultural trimestrial, editat de Fundația Națională „Satul românesc” și finanțat de Consiliul Județean Alba. Răsfoind-o, mi-a atras atenția un articol semnat de Ion Brad, intitulat „Elogiul mecenatului cultural”, dedicat domnului Ion Dumitrel, președintele Consiliului Județean. În cele trei zile petrecute în Alba, m-am convins că nu sunt vorbe goale, deoarece această instituție se poate mândri cu oameni care au un respect deosebit pentru cultură. Aș aminti, pe lângă domnul președinte Ion Dumitrel, pe domnul Ioan Bodea - director executiv în cadrul C.J. Alba și directorul festivalului și nu în ultimul rând, pe fascinanta doamnă Elena Anghel - consilier superior în cadrul compartimentului „Cultură”. Implicarea Consiliului Județean nu a fost una formală, nu s-a rezumat doar la semnături, acei oameni minunați amintiți mai sus fiind prezenți la acțiunile noaste.
Deschiderea festivă a avut loc vineri, 27 mai, în foaierul Casei de Cultură. Au luat cuvântul reprezentanții Consiliului Județean, dar și reprezentanții conducerii Uniunii Epigramiștilor din România: domnul președinte George Corbu și domnii vicepreședinți Mihai Sălcuțan și Petru Gigea Gorun.

\"Photobucket\"

Membrii site-ului Agonia am reușit cu greu să facem o fotografie de grup. La comanda „Agoniștii la poză!”, se aduna toată suflarea, neînțelegând, probabil, semnificația cuvântului „agonist”. După multe încercări, am reușit să facem prima noastră fotografie, în care ne puteți vedea pe noi, cei care – chiar dacă pe site ne mai înțepăm – rămânem prieteni.

\"Photobucket\"

S-a desfășurat, apoi, Conferința de presă, în sala de protocol a Casei de Cultură, timp în care noi ne-am așezat cuminți la mesele amenajate în parc, pentru a obține o caricatură realizată de studenții Academiei POPA’S.

\"Photobucket\"

După ce am cinat la elegantul restaurant al hotelului, ne-am împărțit în două grupuri: grupul din care am făcut parte s-a deplasat la Sebeș, iar celălalt grup a mers la Casa de Cultură, pentru a citi epigrame și a ne duela. Noi, cei care am mers la „Leul de Aur” din Sebeș, am avut onoarea de a-l avea printre noi pe domnul prof. univ. dr. Ștefan Cazimir, care ne-a încântat și chiar ne-a… cântat. Atmosfera de veselie a fost întreținută și de Grigore Marian Dobreanu, care a dat o mână (de fapt… o gură) de ajutor celor doi soliști, membri ai Cenaclului Literar „Lucian Blaga”.

\"Photobucket\"

Pentru că festivalul s-a desfășurat în timp ce au avut loc Zilele Municipiului Alba, seara, a fost o plăcere să ieșim la o terasă. Prietenul nostru, Dorel Lazăr, unul dintre cei care au vegheat la bunul mers al evenimentului, și-a sărbătorit ziua (sau noaptea?) de naștere. În jurul unei mese cu mici și cu bere, un grup de „insomniaci” i-am urat mulți ani, până la o oră destul de târzie.

\"Photobucket\"

A doua zi, după micul dejun, ne-am adunat din nou în foaierul Casei de Cultură, pentru a discuta probleme legate de epigramă, de activitatea cenaclurilor de umor din țară. O realizare, datorită întâlnirii de la Alba Iulia este înființarea unui cenaclu umoristic, care-și va desfășura activitatea la Casa de Cultură, sub îndrumarea epigramistului Ion Filimon. După dezbateri, ne-am deplasat la Cetatea Alba Carolina, pentru a admira celebra schimbare a gărzii.

\"Photobucket\"

După-amiază, ne-am întors la Casa de Cultură, pentru a participa la vernisajul expozițiilor de desene umoristice, realizate de Ștefan Popa POPA’S și Ștefan Balog și la festivitatea de premiere.

\"Photobucket\"

La secțiunile de creație literară, s-au primit 216 plicuri. Juriul a avut următoarea componență:

- Dr. Elis Râpeanu – președinte
- George Corbu – președintele U.E.R
- Cornel Udrea - umorist

În urma jurizării individuale, au fost stabiliți următorii câștigători:

Secțiunea „Epigramă”

Premiul I – Nicolae Bunduri (Brașov)
Premiul al II-lea – Eugen Ilișiu (Deva)
Premiul al III-lea – Nichi Ursei (Râmnicu Vâlcea)
Premiul special al juriului – Ștefan Al. Sașa (Câmpina)

Secțiunea „Fabulă”

Premiul I – Nu s-a acordat
Premiul al II-lea – Gheorghe Șchiop (Porumbacu de Jos)
Premiul al III-lea – Ioan V. Maftei-Buhăiești (București)

Secțiunea „Madrigal”

Premiul I – Petru-Ioan Gârda (Cluj-Napoca)
Premiul al II-lea – Vali Slavu (Aninoasa)
Premiul al III-lea – Vasile Vajoga (Iași)
Premiul special al juriului – Eugen Pop (Cluj-Napoca)
Premiul special al Consiliului Județean Alba – Mihai Sălcuțan (Buzău)

Secțiunea „Proză scurtă”

Premiul I – Vasile Larco (Iași)
Premiul al II-lea – George Petrone (Iași)
Premiul al III-lea – Ioan Jorz (Caransebeș)

Secțiunea „Parodie”

Premiul I ex aequo – Lucian Perța (Vișeu de Sus)
Premiul I ex aequo – Nicolae-Dorel Trifu (Ploiești)
Premiul al III-lea – Ionel Iacob-Bencei (Timișoara)
Premiul special al juriului – Ioan Hodaș (Codăești, Vaslui)
Premiul special al Consiliului Județean Alba – Alexandru Olteanu (Bistrița)

Secțiunea „Volum”

Premiul I – „35 de ani sub semnul maestrului” - Academia Liberă Păstorel Iași
Premiul al II-lea – „Trei Crai de la râsărit” – Efim Tarlapan, Ion Diviza și Gheorghe Bâlici (Chișinău)
Premiul al III-lea – „Submarin pe patru roți” – Ioan Toderașcu (Costești, Vaslui)
Premiul special al juriului – „Umor. O antologie a literaturii gălățene contemporane”
Premiul special al Consiliului Județean Alba – „Adevărul și minciuna” – Culegere realizată de Valerian Lică (București)

Așadar, prestația „Agoniei” la acest festival a fost lăudabilă, urcând pe podium Nicolae Bunduri, Petru-Ioan Gârda, Vali Slavu, Vasile Vajoga, Ioan Jorz, Ion Diviza și Ioan Toderașcu.

\"Photobucket\"

Fotografiile și caricaturile au fost apreciate de juriul format din:

- Ștefan Popa Popa’s – președinte
- Gelu Bogdan
- Andrei Bako

Premiile la secțiunea „Fotografie umoristică” au fost următoarele:

Premiul I – Daniela Stănoiu (Aiud)
Premiul al II-lea – Răzvan Chirilă (Botoșani)
Premiul al III-lea – Cristina Haneș (Oradea)

La secțiunea „Caricatură”, s-au acordat premii de excelență următorilor caricaturiști:

- Virgil Tomuleț – Cluj-Napoca
- Costel Pătrășcan – Brăila
- Ștefan Agachi – Chișinău

Atât fotografiile umoristice, cât și caricaturile expuse în holul Casei de Cultură, au stârnit, în rândul nostru, șuvoaie de râsete.

\"Photobucket\"

După festivitatea de premiere, am asistat la un recital de romanță, susținut de domnul profesor de informatică Sebastian Onac, câștigătorul premiului I la ediția din 2007 a Festivalului „Crizantema de Aur” de la Târgoviște.

\"Photobucket\"

Epigramistul Ștefan Al. Sașa, din Câmpina, ne-a încântat și dumnealui cu câteva melodii ritmate, continuându-și prestația, seara, la cina festivă.

\"Photobucket\"

La cină, s-a organizat și un concurs de epigramă, cu rime date (aer – fraier, apocalipsă – lipsă). E drept că epigramiștii erau cu ochii pe ecranul televizorului, pentru a urmări meciul de fotbal, dar au reușit să scrie și epigrame. Doamna Florina Dinescu și Domnul Eugen Albu au câștigat câte o sticlă de vin, iar câștigătorul sticlei de șampanie a fost domnul Emil Ianuș, care a scris următoarea epigramă:

Alb-Umor

La Alba, nu-i apocalipsă,
Că mult umor plutește-n aer,
În sticle, vinul nu e lipsă,
Deci, cine nu e beat e fraier!


\"Photobucket\"

Cu o sensibilitate aparte, domna Elena Anghel, a recitat din Blaga, ca un preambul al zilei următoare. Dar despre excursia documentară de pe Valea Sebeșului și despre vizita la Casa Memorială a lui Lucian Blaga, voi povesti altădată.

\"Photobucket\"

Va urma!

0139
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Comunitate
Cuvinte
1.228
Citire
7 min
Actualizat

Cum sa citezi

Vali Slavu. “Cu Alb-Umorul nu-i de glumit!.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/vali-slavu/comunitate/13981449/cu-alb-umorul-nu-i-de-glumit

Comentarii (13)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@dan-noreaDN
Dan Norea
Din fotografiile agoniștilor lipsește Nae Bunduri, prezent la festival, dar care în momentul fotografiilor era plecat. Lipsește, de asemenea, Grigore Chitul, care n-a putut onora invitația la festival.

Despre Festival, pot spune că s-au reunit, în mod fericit, câțiva factori: preocuparea pentru cultură a diriguitorilor locali, în frunte cu președintele Consiliului Județean, Ion Dumitrel; pasiunea cu care își face meseria Elena Anghel, sufletul Festivalului; calitățile de promotor ale umoristului Dorel Lazăr și cele de organizator ale lui Ioan Bodea.
Pentru ținuta acestui Festival, toți aceștia merită toate felicitările!
Felicitări merită și Vali Slavu, care a reușit să redea principalele momente ale desfășurării festivităților! Și nu e totul, țineți aproape, urmează partea a doua.


0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Dane, partea a doua va apărea abia peste câteva zile. Momentan, am alte sarcini de serviciu (1 Iunie, sfârșit de an școalar...). N-aș vrea s-o scriu în grabă, pentru că excursia aceea a fost mai specială.
Mulțumesc pentru felicitări!
0
@garda-petru-ioanGI
Insomniacul din spatele camerei de luat \"vederile\" eram eu.
Voi reveni cu o poză document în care voi demonstra că tunurile m-au avut în cătare pe mine. Mulțumec agonicilor care au întreținut o atmosferă de sărbătoare pe parcursul acelor zile. Aștept cu interes continuarea relatării tale, cu atât mai mult cu cât, din motive dependente de voința mea, nu am participat la excursia de duminică.
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Acum înțeleg de ce fotografia aceea e mai tulbure. :)
Păcat că nu ai putut veni în excursie. Cu siguranță, ți-ar fi plăcut.
0
@chitul-grigoreCG
Chitul Grigore
Felicitari tuturor agonistilor premiati! Cu regretul ca n-am putut participa si eu la festival, ma bucur, totusi, ca ceea ce am prevazut intr-un comentariu anterior s-a confirmat : la mai toate categoriile de concurs membrii site-ului Agonia au fost din nou pe podium. Daca tinem seama si de numarul impresionant de participanti, succesul e cu atat mai mare.
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Grigore, mulțumiri! Sunt onorată să fac parte din acest cenaclu virtual și mă bucur când reușesc să contribui și eu la succesele lui. Păcat că nu ai putut participa...
0
@laurentiu-ghitaLG
Laurentiu Ghita
Mă bucur pentru agoniștii mei. Văd că numele premiate confirmă în continuare valoarea.
Bravo și la mai multe!
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Laurențiu, îți mulțumim pentru gândurile frumoase! Exprimarea \"agoniștii mei\" spune multe despre sentimentul de apartenență la acest grup de oameni minunați.
0
@ioan-toderascuIT
ioan toderascu
... de la un festival de înaltă ținută. Fotografiile stau mărturie și cred că voi aduce și eu astfel de \"mărturii\". Vali, felicitări pentru articol și pentru promptitudinea cu care l-ai postat! Ai punctat destul de bine principalele episoade din cadrul festivalului, la care ai atașat fotografii într-un mod cât se poate de inspirat.
Organizatorii merită sincere felicitări pentru excelenta organizare a festivalului. S-au străduit să fie la înălțime și au fost! Le mulțumim din suflet!
Nu știu acum cu ce completări să vin. Poate cu precizarea că și vremea a fost superbă. Așadar, totul a fost fain..
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Îți mulțumesc și aștept cu nerăbdare să completezi galeria foto!
Voi veni și eu, în curând, cu partea a doua. Pentru că și din acea excursie ne-am întors cu amintiri frumoase.
0
@ioan-toderascuIT
ioan toderascu
Am promis că vin și eu cu niște imagini de la festival, așa că mă țin de cuvânt.
\"Photobucket\"
Surâzători, prin parc

\"Photobucket\"
La cârma... istoriei!

\"Photobucket\"
Țineți cadența! Stângu\'!...

\"Photobucket\"
În fața Catredalei din Alba Iulia

\"Photobucket\"
Nu am uitat să mai stăm și la masă...

Faine fotografii, nu? Se pare că... am un aparat bun!
0
@ioan-toderascuIT
ioan toderascu
... dar nu știu de ce nu au ieșit toate pozele în format mic. Eu sunt convins că am făcut aceleași operații pentru toate.
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Mulțumesc pentru că ai completat galeria foto! Frumoase poze (văd că dai vina pe aparat)! :)
Sper să termin și eu, astăzi, partea a doua a articolului, în care voi povesti despre excursia documentară de pe Valea Sebeșului.
0