poezii
v3
 

Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission Contact | Înscrie-te
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara

Poezii Romnesti - Romanian Poetry

poezii


 

Texte de acelaşi autor


Traduceri ale acestui text
0

 Comentariile membrilor


print e-mail
Vizionări: 3121 .



ClujShorts în Capitala Culturală a Tineretului 2015
articol [ Societate ]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de [Adina Ungur ]

2015-03-27  |     | 



A treia ediție a Festivalului Internațional de scurtmetraje „ClujShorts” organizat de Asociația „Persona” are loc în perioada 23-29 martie 2015, cu proiecții la Cinema Victoria, Cluj-Napoca dar dar aduce si alte evenimente adiacente, cum ar un fi Masterclass, susținut de scriitorul, scenaristul și regizorul Kenan Gorun din Belgia, sesiuni de Q/A cu realizatori ai diferitelor filme participante, momente Artist Talk, cu regizorul Nora Fingscheidt, Expoziția Foto a Dariei Ioan, de la Galleria Urania, „Un cadru, o poveste”, Conferința de presă cu proiecții din edițiile anterioare ale festivalului, proiecții cu scurtmetraje de animații, dedicate copiilor și multe altele întâlniri cu publicul cinefil.
Organizatorii au păstrat tradiția votului publicului, întocmai ca în ediția trecută, publicul prezent va fi întâmpinat la proiecții cu tombole și alte surprize.

In contextul, Cluj-Napoca 2015 - Capitala Europeană a Tineretului, ClujShorts a pregătit în perioada 23-29 martie, momente dedicate publicul tânăr, devenind un festival deja notoriu pe întreg mapamondul. „Anul acesta avem 160 de filme participante în Selectia Oficială și 55 de filme în competiție. Dar la festival s-au înscris un număr de aproximativ 600 de filme de pe toate continentele. Una dintre noutățile acestei ediții sunt proiecțiile de animație pentru copii, numite „Ora de animație”, realizată în colaborare cu Inspectoratul Școlar Cluj și Centrul Cultural German și gândită ca fiind o activitate școlară și educativă, unde cei mici, însoțiți de profesorii lor vor participa, pe categoriile de vârstă 4+, 8+, 12+ la o oră de animație, cu momente artistice și educative. La fel ca anul trecut, va exista o zi (vineri, 27 martie) dedicată proiecțiilor de tip Social și Ecologic. Iar de la ora 23, joi, vineri și sâmbătă vor exista proiecții de noapte, 18+. Și nu în ultimul rând, toți iubitorii de scurtmetraje vor putea urmări în cadrul festivalului un calup numit „Despre viață și filme”, pe tema – ce înseamnă un film de scurtmetraj?- La această ediție, Germania a avut cea mai mare participare, însă suntem bucuroși că există și participanți din țară, că cineaștii români au început să-și trimită scurtmetrajele nu doar peste hotare, astfel, din peste 30 de filme românești, au fost selectate peste jumătate, pentru a fi prezentate în festival.” (Rareș Stoica, managerul Festivalului ClujShorts).

Biletele se pot cumpăra de la Cinema Victoria și au următoarele prețuri:

Pret bilet: 10 lei / Pret bilet cu reducere pe baza unui act doveditor pentru elevi studenti, pensionari, persoane cu dizabilitati: 8 lei / Pret bilet cu tarif unic marti, miercuri, joi, vineri de la ora 15: 7 lei / Pret bilet cu reducere de 50% pentru grupurile organizate marti, miercuri , joi, vineri, de la orele 9.00, 11.00, 13.00: 5 lei - Pentru rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700, e-mail: clujshortsoffice@gmail.com / Pret bilet Gala de Premiere: 15 lei ( in limita locurilor disponibile) / Rezervari cu maxim 10 zile inainte pe site-ul cinemavictoria.ro.


PROGRAMUL FESTIVALULUI
Luni, 23 Martie, 2015 / Monday, 23th March 2015
Luni 23 martie, ora 13.00 / Monday, 23th March 2015
Conferința de presă/ Press Conference
Cinema Victoria, Bulevardul Eroilor nr.51
Luni 23 martie, ora 13.30 / Monday, 23th March 2015
Despre Viață și Filme / About Life and Movies / 14+
Figuranți, Comedie, Germania / Extras, Comedy, Germany, 05:24
Rol, Comedie, Finlanda / Role, Comedy, Finland,:11:00
Oprirea de pe strada principală, Documentar, Slovacia / The Stop On Main Street, Documentary, Slovakia, 21:58
Ticonderoga, Comedie, Canada/ Ticonderoga, Comedy, Canada, 07:00
Nu poate fi o regie proastă dacă filmezi fete frumoase, Experimental, Brazilia / There Ain’t No Bad Directing When You Shoot Pretty Girls, Experimental, Brazil, 05:49
Legea gravitației, Comedie, Portugalia / Law Of Gravity, Comedy, Portugal, 12:31
Luni 23 martie, ora 17.30 / Monday, 23th March 2015
Expoziție Foto / Photo Exhibition
Expoziție Foto “Un cadru. O poveste”, Daria Ioan, vernisaj ora 17.30, Galleria Urania, str. Horea nr.4 cu intrare de pe str. Dacia, 23- 29 Martie 2015
Photo Exhibition “One Frame. One Story”, Daria Ioan, opening hour 17.30, Urania Gallery, no.4 Horea Street, March 23-29, 2015
Marți, 24 Martie, 2015 / Tuesday, 24th March 2015
Marți 24 martie, ora 9,00 / Tuesday, 24th March 2015
Animații pentru cei mai mici / Animations for the little ones / 4+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Ootee-Ootee, Animație, Rusia / Ootee-Ootee, Animation, Russia, 05:17
Mediteranianul, Animație, Turcia / The Mediterranean, Animation, Turkey, 02:26
Tunsori pentru adulți, Comedie, Franța / Adult'hair, Comedy, France, 04:36
Dulce cocon, Animație, Franța / Sweet Cocoon, Animation, France, 05:54
Ce se întâmplă!? Animație, Franța / What The Fly!?, Animation, France, 04:47
Acordeon, Animație, Iraq / Accordion, Animation, Iraq, 02:00
Străin printre ghețuri, Animație, Rusia / A Stranger Among Icebergs, Animation, Russia, 13:25
Micul tapir albastru, Drama, Finlanda / Little Blue Tapir, Drama, Finland, 15:30
Poveste de adormit, Animație, Germania / Bed Time Story, Animation, Germany, 03:20
Marți 24 martie ora 11.00 / Tuesday, 24th March 2015
Ora de animație / Animation class / 8+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Încă o pălărie, Animație, Franța / One More Hat, Animation, France, 04:27
Instrucțiuni de luptă pentru băieți și fete, Animație, Rusia / Battle Instructions For Boys And Girls, Animation, Russia, 03:30
Șoricele mofturos, Animație, Rusia / Picky Mouse, Animation, Russia, 13:04
Marele Gândac și Prichindelul, Animație, Belarus / Big Bug And Little Pipsqueak, Animation, Belarus, 04:21
Elefantul și Furnica, Animație, Belarus / The Elephant And The Ant, Drama, Belarus, 01:32
Cel mai strălucitor licurici, Animație, Belarus / The Brightest Firefly, Animation, Belarus, 03:07
Lupul și micuța Bufniță, Animație, Belarus / The Wolf And The Little Owl, Animation, Belarus, 03:09
Văcuța Cea Blajină, Animație, Belarus / The Kind Cow, Animation, Belarus, 03:50
Dragă Moș Nicolae, Animație, Romania / Dear Santa, Animation, Romania 02:27
Micul Pingiun, Animație, Belarus / The Little Penguin, Animation, Belarus, 03:09
Cârligele zburătoare, Animație, Belarus / The Flying Pins, Animation, Belarus, 02:04
Căluțul, Animație, Belarus / Horsie, Animation, Belarus, 03:42
De ce?, Animatie, Romania / Why?, Animation, Romania, 02:02
Stridia călătoare, Animație, Belarus / The Travelling Oyster, Animation, Belarus, 04:36
Mac Roșu, Animație, Slovacia / Rosso Papavero, Animation, Slovakia, 05:16
Marti 24 martie ora 13.00 / Tuesday, 24th March 2015:
Ora de film 1 / Film Class 1 / 12+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Amir și Amira, Animație, Franța / Amir & Amira, Animation, France, 04:16
Pasagerul clandestin, Drama, Elveția / The Stowaway, Drama, Switzerland, 20:00
Brusc viața noastră s-a schimbat, Animație, Ucraina / Suddenly Our Life Changed, Animation, Ukraine 02:52
Căsuța, Comedie, Spania/ Grown Ups, Comedy, Spain, 10:00
Ochelarii și rușinea, Comedie, Italia / Shame And Glasses, Comedy, Italia, 07:03
Un hoț destoinic, Comedie, Grecia / A Hardworking Robber, Comedy, Greece, 13:50
Marti 24 martie ora 15 / Wednesday, 25th March 2015:
Ora de film 2 / Film class 2 / 12+
Lila, Drama, Spania- Argentina / Lila, Drama, Spain- Argentine, 09:00
Toate cele bune, Comedie, Austria / With Best Regards, Comedy, Austria, 04:20
Gura închisă, Drama, Spania / Mouth Shut, Drama, Spain, 09:33
Garra Charrua, Comedie, Spania / Garra Charrua, Comedy, Spain, 11:50
Mai am învieri, Drama, Germania / Still Got Lives, Drama, Germany, 22:45
Marti 24 martie ora 17.00 / Tuesday, 24th March 2015
Best of ClujShorts 2014 part 1
Award for Best Script: Rodica Dominteanu, Objects in Mirror Are Closer than They Appear, ROMANIA, Director: Alex Capatoiu
Award for Best Soundtrack: Second Wind, RUSSIA, Director: Sergey Tsyss
Award for Best Edit: Fortune Faded, GERMANY, Director Alexander Heringer
Award for Best Image: Vladan Obradoviƈ, Red Snow, SERBIA, Director: Luka Popadic
Award for Best Actor: Johannes Silberschneider, din filmul In the Still of the Night, AUSTRIA, Director: Erich Steiner.
Award for Best Actress: Celeste Ribeiro în filmul What Love Means to Me, PORTUGAL, Director: Ricardo Martins
The Award for Best Student Film: 30 Ways to Attract a Man, RUSSIA, Director: Nikita Chisnikov.
Award for Best Director: Tempo, BELGIUM, Director: Tony Marioni and Benoit Fontenelle
The Award for Best Animation: Dji. Death Fails, MOLDOVA, Director: Dmitri Voloshin.
Marti 24 martie ora 19.00 / Tuesday, 24th March 2015
Best of ClujShorts 2014 part 2
The Award for Best Documentary: Portrait of an Urban Beekeeper, USA, Director: Steve Ellington.
Audience Award: Border Patrol, GERMANIA, Director: Peter Baumann
The Cluj Press Award: Miruna, POLONIA, Director: Piotr Su³kowski
Jury’s Special Award: The Girl Across the Street, OLANDA, Director: Steven Wouterlood
The Persona Association Award: Last Caravan, FRANCE, Director: Foued Mansour
The ClujShorts Trophy: Moritz and the Woodwose , GERMANY, Director: Bryn Chainey.
Miercuri, 25 Martie, 2015/ Wednesday, 25th March 2015
Miercuri 25 martie ora 9,00 / Wednesday, 25th March 2015
Ora de animație / Animation class / 8+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Încă o pălărie, Animație, Franța / One More Hat, Animation, France, 04:27
Instrucțiuni de luptă pentru băieți și fete, Animație, Rusia / Battle Instructions For Boys And Girls, Animation, Russia, 03:30
Șoricele mofturos, Animație, Rusia / Picky Mouse, Animation, Russia, 13:04
Marele Gândac și Prichindelul, Animație, Belarus / Big Bug And Little Pipsqueak, Animation, Belarus, 04:21
Elefantul și Furnica, Animație, Belarus / The Elephant And The Ant, Drama, Belarus, 01:32
Cel mai strălucitor licurici, Animație, Belarus / The Brightest Firefly, Animation, Belarus, 03:07
Lupul și micuța Bufniță, Animație, Belarus / The Wolf And The Little Owl, Animation, Belarus, 03:09
Văcuța Cea Blajină, Animație, Belarus / The Kind Cow, Animation, Belarus, 03:50
Dragă Moș Nicolae, Animație, Romania / Dear Santa, Animation, Romania 02:27
Micul Pingiun, Animație, Belarus / The Little Penguin, Animation, Belarus, 03:09
Cârligele zburătoare, Animație, Belarus / The Flying Pins, Animation, Belarus, 02:04
Căluțul, Animație, Belarus / Horsie, Animation, Belarus, 03:42
De ce?, Animatie, Romania / Why?, Animation, Romania, 02:02
Stridia călătoare, Animație, Belarus / The Travelling Oyster, Animation, Belarus, 04:36
Mac Roșu, Animație, Slovacia / Rosso Papavero, Animation, Slovakia, 05:16

Miercuri 25 martie ora 11,00 / Wednesday, 25th March 2015
Animații pentru cei mai mici / Animations for the little ones / 4+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Ootee-Ootee, Animație, Rusia / Ootee-Ootee, Animation, Russia, 05:17
Mediteranianul, Animație, Turcia / The Mediterranean, Animation, Turkey, 02:26
Tunsori pentru adulți, Comedie, Franța / Adult'hair, Comedy, France, 04:36
Dulce cocon, Animație, Franța / Sweet Cocoon, Animation, France, 05:54
Ce se întâmplă!? Animație, Franța / What The Fly!?, Animation, France, 04:47
Acordeon, Animație, Iraq / Accordion, Animation, Iraq, 02:00
Străin printre ghețuri, Animație, Rusia / A Stranger Among Icebergs, Animation, Russia, 13:25
Micul tapir albastru, Drama, Finlanda / Little Blue Tapir, Drama, Finland, 15:30
Poveste de adormit, Animație, Germania / Bed Time Story, Animation, Germany, 03:20
Miercuri 25 martie ora 13.00 / Wednesday, 25th March 2015
Ora de film 2 / Film class 2 / 12+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Lila, Drama, Spania- Argentina / Lila, Drama, Spain- Argentine, 09:00
Toate cele bune, Comedie, Austria / With Best Regards, Comedy, Austria, 04:20
Gura închisă, Drama, Spania / Mouth Shut, Drama, Spain, 09:33
Garra Charrua, Comedie, Spania / Garra Charrua, Comedy, Spain, 11:50
Mai am învieri, Drama, Germania / Still Got Lives, Drama, Germany, 22:45
Miercuri 25 martie ora 15.00 / Wednesday, 25th March 2015
Ora de film 1 / Film class 1 / 12+
Amir și Amira, Animație, Franța / Amir & Amira, Animation, France, 04:16
Pasagerul clandestin, Drama, Elveția / The Stowaway, Drama, Switzerland, 20:00
Brusc viața noastră s-a schimbat, Animație, Ucraina / Suddenly Our Life Changed, Animation, Ukraine 02:52
Căsuța, Comedie, Spania/ Grown Ups, Comedy, Spain, 10:00
Ochelarii și rușinea, Comedie, Italia / Shame And Glasses, Comedy, Italia, 07:03
Un hoț destoinic, Comedie, Grecia / A Hardworking Robber, Comedy, Greece, 13:50
Miercuri 25 martie ora 17.00 / Masterclass Kenan Gorgun
Vizionare film: Yadel, scriitor, scenarist, regizor- Kenan Gorgun/ Belgia
Invitati de onoare:
Prof. Rodica Pop, director al Centrului de Studii Literare Belgiene de Limba Franceza din cadrul Facultatii de Litere
Acad. Jacques De Decker, Presedintele Academiei Regale de Limba si Literatura Franceza din Belgia
Lect. Univ. Ioan Pop Curseu, membru in Juriul ClujShorts ISFF
Evenimentul va avea loc la Facultatea de Teatru si Televiziune,
Sala Cinema (43), str. Mihail Kogalniceanu nr.4
Miercuri 25 martie ora 17.00 / Wednesday, 25th March 2015 / 14+
De ce suntem aici, Comedie, Germania / That's Why We Are Here, Comedy, Germany, 08:00
Lecția, Drama, Polonia / Lesson, Drama, Poland, 07:33
Pierdut în praf, Drama, Iraq / Lost In The Dust, Drama, Iraq, 14:00
Rușine și ochelari, Comedie, Italia / Shame And Glasses, Comedy, Italia, 07:03
Agonia, Drama, Armenia / Agony, Drama, Armenia, 14:00
Pacientul 39, Drama, Marea Britanie / Patient 39, Drama, United Kingdom, 14:29
Nuanțe de gri, Animație, Rusia / Shades Of Gray, Animation, Russia, 06:18
Nu îmi pasă, Drama, Marea Britanie / I Don't Care, Drama, UK, 14:00
Miercuri 25 martie ora 19.00 / Wednesday, 25th March 2015 / 14+
Lila, Drama, Spania- Argentina / Lila, Drama, Spain- Argentine, 09:00
Pact, Drama, Columbia / Pact, Drama, Colombia, 11:26
Leșin, Experimental, Germania / Faint, Experimental, Germany, 05:58
De acum o cheamă Lotte, Drama, Germania / Call Her Lotte!, Drama, Germany, 15:18
Negru strălucitor, Comedie, Slovenia / Bright Black, Comedy, Slovenia, 25:10
E-Social, Drama, Grecia / E-Social, Drama, Greece, 15:00
Intenții bune, Drama, România / Good Intentions, Drama, Romania, 04:48 / Q&A
Joi, 26 Martie, 2015 / Thursday, 26th March 2015
Joi 26 martie ora 9.00 / Thursday, 26th March 2015
Animații pentru cei mai mici / Animations for the little ones / 4+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Ootee-Ootee, Animație, Rusia / Ootee-Ootee, Animation, Russia, 05:17
Mediteranianul, Animație, Turcia / The Mediterranean, Animation, Turkey, 02:26
Tunsori pentru adulți, Comedie, Franța / Adult'hair, Comedy, France, 04:36
Dulce cocon, Animație, Franța / Sweet Cocoon, Animation, France, 05:54
Ce se întâmplă!? Animație, Franța / What The Fly!?, Animation, France, 04:47
Acordeon, Animație, Iraq / Accordion, Animation, Iraq, 02:00
Străin printre ghețuri, Animație, Rusia / A Stranger Among Icebergs, Animation, Russia, 13:25
Micul tapir albastru, Drama, Finlanda / Little Blue Tapir, Drama, Finland, 15:30
Poveste de adormit, Animație, Germania / Bed Time Story, Animation, Germany, 03:20
Joi 26 martie ora 11.00 / Thursday, 26th March 2015
Ora de animație / Animation class / 8+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Încă o pălărie, Animație, Franța / One More Hat, Animation, France, 04:27
Instrucțiuni de luptă pentru băieți și fete, Animație, Rusia / Battle Instructions For Boys And Girls, Animation, Russia, 03:30
Șoricele mofturos, Animație, Rusia / Picky Mouse, Animation, Russia, 13:04
Marele Gândac și Prichindelul, Animație, Belarus / Big Bug And Little Pipsqueak, Animation, Belarus, 04:21
Elefantul și Furnica, Animație, Belarus / The Elephant And The Ant, Drama, Belarus, 01:32
Cel mai strălucitor licurici, Animație, Belarus / The Brightest Firefly, Animation, Belarus, 03:07
Lupul și micuța Bufniță, Animație, Belarus / The Wolf And The Little Owl, Animation, Belarus, 03:09
Văcuța Cea Blajină, Animație, Belarus / The Kind Cow, Animation, Belarus, 03:50
Dragă Moș Nicolae, Animație, Romania / Dear Santa, Animation, Romania 02:27
Micul Pingiun, Animație, Belarus / The Little Penguin, Animation, Belarus, 03:09
Cârligele zburătoare, Animație, Belarus / The Flying Pins, Animation, Belarus, 02:04
Căluțul, Animație, Belarus / Horsie, Animation, Belarus, 03:42
De ce?, Animatie, Romania / Why?, Animation, Romania, 02:02
Stridia călătoare, Animație, Belarus / The Travelling Oyster, Animation, Belarus, 04:36
Mac Roșu, Animație, Slovacia / Rosso Papavero, Animation, Slovakia, 05:16

Joi 26 martie ora 13.00 / Thursday, 26th March 2015
Ora de film 1 / Film class 1 / 12+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Amir și Amira, Animație, Franța / Amir & Amira, Animation, France, 04:16
Pasagerul clandestin, Drama, Elveția / The Stowaway, Drama, Switzerland, 20:00
Brusc viața noastră s-a schimbat, Animație, Ucraina / Suddenly Our Life Changed, Animation, Ukraine 02:52
Căsuța, Comedie, Spania/ Grown Ups, Comedy, Spain, 10:00
Ochelarii și rușinea, Comedie, Italia / Shame And Glasses, Comedy, Italia, 07:03
Un hoț destoinic, Comedie, Grecia / A Hardworking Robber, Comedy, Greece, 13:50
Joi 26 martie ora 15.00 / Thursday, 26th March 2015 / 14+
Clandestinul, Drama, Elveția / The Stowaway, Drama, Switzerland, 20:00
Alfa, Drama, Germania / Alpha, Drama, Germany, 19:33
Pierdut în Wandlitz, Comedie, Rusia / Lost In Wandlitz, Comedy, Russia, 15:00
Bunica, Drama, Ucraina / Grand-Mother, Drama, Ukraine, 03:14
Poiana zmeilor, Documentar, România/ The Garden of Dragons, Documentary, Romania, 06:00
Salutări, Comedie, Austria / With Best Regards, Comedy, Austria, 04:20
Bombay 1992, Drama, India / Bombay 1992, Drama, India, 15:00
Joi 26 martie ora 17.00 / Thursday, 26th March 2015 / 14+
Berlin Troica, Drama, Germania / Berlin Troika, Drama, Germany, 11:00
Instrucțiuni de folosire, Comedie, Italia-Marea Britanie / Instructions For Use, Comedy, Italy-UK, 06:47
Sânge, orez și lacrimi, Drama, Germania / Blood, Rice And Tears, Drama, Germany, 30:00
Anonimul, Horror, Rusia / Anonymous, Horror, Russia, 16:00
Tocmai am visat ceva, Drama, Spania / I've Just Had A Dream, Drama, Spain, 07:25
Garra Charrua, Comedie, Spania / Garra Charrua, Comedy, Spain, 11:50
Joi 26 martie ora 19.00 / Thursday, 26th March 2015 / 14+
Amator, Comedie, Spania / Amateur, Comedy, Spain, 19:00
Departe de Est, Musical, Germania / Very Far In The East, Musical, Germany, 03:31
Balul meduzelor, Animație, Franța / The Dance Of The Jellyfish, Animation, France, 06:10
La intrare, Drama, Germania / At The Door, Drama, Germany, 05:00
Copiii râului, Comedie, Spania-Portugalia / Children Of The River, Comedy, Spain & Portugal, 14:00
Terra 2084, Drama, Portugalia / Terra 2084, Drama, Portugal, 14:50
Sfârșit, Comedie,Germania / The End, Comedy, Germany, 10:10
Lothar, Comedie, Elveția / Lothar, Comedy, Switzerland, 13:20
Joi 26 martie ora 21.00 / Thursday, 26th March 2015 / 14+
Phoenix, Drama, Germania / Phoenix, Drama, Germany, 12:10
Natură moartă, Drama, Germania / Still Life, Drama, Germany, 13:18
Prognoza meteo, Drama, Irlanda / The Weather Report, Drama, Ireland, 04:55
Lama bărbierului, Drama, Germia / The Barbiers Blade, Drama, Germany, 07:20
Un moment mai târziu, Drama, Iran / A Moment Later, Drama, Iran, 12:45
Electric Indigo, Drama, Belgia-Franța / Electric Indigo, Drama, Belgium-France, 24:00
Omul cu aripi, Comedie, Canada / Wing Man, Comedy, Canada, 13:09
Joi 26 martie ora 22.30 / Thursday, 26th March 2015
ClujShorts Talks
Bistro 28, str Traian Mosoiu nr.28
Joi 26 martie ora 23.00 / Thursday, 26th March 2015 / 18+
Nu te uita, Horror, Spania / Don't Look There, Horror, Spania, 14:00
Orgia, Comedie, Belgia / Orgy, Comedy, Belgium, 20:00
Câinii iadului, Animație, Brazilia / Hell Hounds, Animation, Brazil, 12:21
Cutia, Horror, Germania / The Box, Horror, Germany, 14:30
Pereche, Drama, Germania / Au Pair, Drama, Germany, 25:00
Vineri, 27 Martie, 2015/ Friday, 27th March 2015
Vineri 27 martie ora 9,00 / Friday, 27th March 2015
Ora de animație/ Animation class / 8+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Încă o pălărie, Animație, Franța / One More Hat, Animation, France, 04:27
Instrucțiuni de luptă pentru băieți și fete, Animație, Rusia / Battle Instructions For Boys And Girls, Animation, Russia, 03:30
Șoricele mofturos, Animație, Rusia / Picky Mouse, Animation, Russia, 13:04
Marele Gândac și Prichindelul, Animație, Belarus / Big Bug And Little Pipsqueak, Animation, Belarus, 04:21
Elefantul și Furnica, Animație, Belarus / The Elephant And The Ant, Drama, Belarus, 01:32
Cel mai strălucitor licurici, Animație, Belarus / The Brightest Firefly, Animation, Belarus, 03:07
Lupul și micuța Bufniță, Animație, Belarus / The Wolf And The Little Owl, Animation, Belarus, 03:09
Văcuța Cea Blajină, Animație, Belarus / The Kind Cow, Animation, Belarus, 03:50
Dragă Moș Nicolae, Animație, Romania / Dear Santa, Animation, Romania 02:27
Micul Pingiun, Animație, Belarus / The Little Penguin, Animation, Belarus, 03:09
Cârligele zburătoare, Animație, Belarus / The Flying Pins, Animation, Belarus, 02:04
Căluțul, Animație, Belarus / Horsie, Animation, Belarus, 03:42
De ce?, Animatie, Romania / Why?, Animation, Romania, 02:02
Stridia călătoare, Animație, Belarus / The Travelling Oyster, Animation, Belarus, 04:36
Mac Roșu, Animație, Slovacia / Rosso Papavero, Animation, Slovakia, 05:16
Vineri 27 martie ora 11,00 / Friday, 27th March 2015
Animații pentru cei mai mici/ Animations for the little ones / 4+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Ootee-Ootee, Animație, Rusia / Ootee-Ootee, Animation, Russia, 05:17
Mediteranianul, Animație, Turcia / The Mediterranean, Animation, Turkey, 02:26
Tunsori pentru adulți, Comedie, Franța / Adult'hair, Comedy, France, 04:36
Dulce cocon, Animație, Franța / Sweet Cocoon, Animation, France, 05:54
Ce se întâmplă!? Animație, Franța / What The Fly!?, Animation, France, 04:47
Acordeon, Animație, Iraq / Accordion, Animation, Iraq, 02:00
Străin printre ghețuri, Animație, Rusia / A Stranger Among Icebergs, Animation, Russia, 13:25
Micul tapir albastru, Drama, Finlanda / Little Blue Tapir, Drama, Finland, 15:30
Poveste de adormit, Animație, Germania / Bed Time Story, Animation, Germany, 03:20
Vineri 27 martie ora 13,00 / Friday, 27th March 2015
Ora de film 2 / Film class 2 / 12+
Pentru grupuri organizate, prețul unui bilet este de 5 lei / rezervări grupuri organizate, zilnic între orele 10-15, Organizator Oana Rusu, Tel. 0751 313 700 / e-mail: clujshortsoffice@gmail.com
Cadrele didactice însoțitoare vor primi adeverință de participare la acest proiect.
Lila, Drama, Spania- Argentina / Lila, Drama, Spain- Argentine, 09:00
Toate cele bune, Comedie, Austria / With Best Regards, Comedy, Austria, 04:20
Gura închisă, Drama, Spania / Mouth Shut, Drama, Spain, 09:33
Garra Charrua, Comedie, Spania / Garra Charrua, Comedy, Spain, 11:50
Mai am învieri, Drama, Germania / Still Got Lives, Drama, Germany, 22:45
Vineri 27 martie ora 15.00 / Friday, 27th March 2015
Despre Viață și Filme / About Life and Movies / 14+
Figuranți, Comedie, Germania / Extras, Comedy, Germany, 05:24
Rol, Comedie, Finlanda / Role, Comedy, Finland,:11:00
Oprirea de pe strada principală, Documentar, Slovacia / The Stop On Main Street, Documentary, Slovakia, 21:58
Ticonderoga, Comedie, Canada/ Ticonderoga, Comedy, Canada, 07:00
Nu poate fi o regie proastă dacă filmezi fete frumoase, Experimental, Brazilia / There Ain’t No Bad Directing When You Shoot Pretty Girls, Experimental, Brazil, 05:49
Legea gravitației, Comedie, Portugalia / Law Of Gravity, Comedy, Portugal, 12:31
Vineri 27 martie ora 17.00 / Friday, 27th March 2015 / 14+
Social/ecologic
Opriți spectacolul, Animație, Marea Britanie- Spania-Geramania / Stop The Show, Animation, United Kingdom, Spain, Germany, 01:00
Brusc viața noastră s-a schimbat, Animație, Ucraina / Suddenly Our Life Changed, Animation, Ukraine 02:52
Deconectat, Comedie, SUA / Disconnected, Comedy, United States, 16:30
Cui naiba-i pasă, Comedie, Germania / Devil May Care, Comedy, Germany, 02:10
Sistem, Animație, Romania / System, Animation, Romania, 02:21
Patentarea vieții, Drama, Austria / Life: Patented, Drama, Austria, 01:35
Nivel de îngrijire, Drama, Germania / Level Of Care, Drama, Germany, 20:00
Efecte secundare, Drama, Germania / Side Effects, Drama, Germany, 08:30
Gura închisă, Drama, Spania / Mouth Shut, Drama, Spain, 09:33
Pâine, Drama, Turcia / Bread, Drama, Turkey, 03:01
Spânzurătoare, Drama, Turcia / Gallows, Drama, Turkey, 02:45
Impregnare, Drama, Malaesia / Pregnation, Drama, Malaysia, 13:33
Vineri 27 martie ora 19.00 / Friday, 27th March 2015
5 feluri de a muri, Comedie, Cipru/ 5 Ways 2 Die, Comedy, Cyprus, 15:04
Sora mea, Drama, Franța/ My Sister, Drama, France, 09:42
Căsuța din copac, Drama, Marea Britanie/ The Treehouse, Drama, UK, 17:00
Sufletul, Animație, Franța/ Anima, Animation, France, 05:36
Nici un cuvânt despre mama ta, Drama, Rusia/ Not A Word About Your Mother, Drama, Russia, 14:08
Ieșind, Drama, Germania/ Coming Out, Drama, Germany, 09:21
La capătul bulevardului, Documentar, Germania/ Boulevard’s End, Documentary, Germany, 15:00 Q&A
Vineri 27 martie ora 21.00 / Friday, 27th March 2015
Înregistrat, Drama, Germania / Registered, Drama, Germany, 17:46
Consiliere, Comedie, Australia / Counsellor, Comedy, Australia, 01:30
Puzzle, Drama, Franța / Puzzle, Drama, France, 14:40
Marele Vairitosky, Animație, Argentina / The Great Vairitosky, Animation, Argentina, 14:18
O poveste pe cinste, Drama, Germania / A Good Story, Drama, Germany, 20:00
Amir și Amira, Animație, Franța / Amir & Amira, Animation, France, 04:16
Un hoț destoinic, Comedie, Grecia / A Hardworking Robber, Comedy, Greece, 13:50 Q&A
Vineri 27 martie ora 22.30 / Friday, 27th March 2015
ClujShorts Party cu Electroclown
Le General, Bulevardul Eroilor nr.18, Etaj 1
Vineri 27 martie ora 23.00/ Friday, 27th March 2015 / 18+
Senzualitate, Comedie, Spania / Sanguine Craving, Comedy, Spain, 12:48
Erată, Drama, Polonia / Errata, Drama, Poland, 19:08
Invaziv, Experimental, Germania / Intrusion, Experimental, Germany, 11:11
Excepționalele povești ale unei tinere echipe feminine. Capitolul I: Arahnidele, Drama, Argentina / Exceptional Tales From A Young Female Team. Chapter I: Arachnids, Drama, Argentina, 10:00
Bucură-te de jugulară, Musical, Germania / Carpe Jugular, Musical, Germany, 05:17
Simplu, Animație, Germania / Simple, Animation, Germany, 01:21
Timothy, Comedie, Spania / Timothy, Comedy, Spania, 08:20
Fiind din altă parte, Documentar, Belgia / The Being From Elsewhere, Documentary, Belgium, 18:00
Sâmbătă, 28 Martie 2015/ Saturday, 28th March 2015
Sâmbătă, 28 martie ora 11.00 / Saturday, 28th March 2015:
Animații pentru cei mai mici/ Animations for the little ones / 4+
Ootee-Ootee, Animație, Rusia / Ootee-Ootee, Animation, Russia, 05:17
Mediteranianul, Animație, Turcia / The Mediterranean, Animation, Turkey, 02:26
Tunsori pentru adulți, Comedie, Franța / Adult'hair, Comedy, France, 04:36
Dulce cocon, Animație, Franța / Sweet Cocoon, Animation, France, 05:54
Ce se întâmplă!? Animație, Franța / What The Fly!?, Animation, France, 04:47
Acordeon, Animație, Iraq / Accordion, Animation, Iraq, 02:00
Străin printre ghețuri, Animație, Rusia / A Stranger Among Icebergs, Animation, Russia, 13:25
Micul tapir albastru, Drama, Finlanda / Little Blue Tapir, Drama, Finland, 15:30
Poveste de adormit, Animație, Germania / Bed Time Story, Animation, Germany, 03:20
Sâmbătă 28 martie ora 13.00 / Saturday, 28th March 2015 / 14+
Cucul, Animație, Rusia/ Cuckoo, Animation, Russia, 12:00
Nasul Salomeei, Drama, Germania-SUA/ Salomea's Nose, Drama, Germany- USA, 22:51
Miceliu, Animație, Franța/ Mycelium, Animation, France, 05:50
Julia, Drama, Columbia/ Julia, Drama, Colombia, 16:28
Conflictul Libațiilor, Comedie, Irlanda/ The Stuggle Of Libations, Comedy, Ireland, 08:04
Din accident, Comedie, Rusia/ By Accident, Comedy, 2014, Russia, 18:46
Sâmbătă 28 martie ora 15.00 / Saturday, 28th March 2015 / 14+
Te ascult, Comedie, Spania/ Listening To You, Comedy, Spain, 09:00
Mareea, Drama, Cuba/ Tides, Drama, Cuba, 15:00
Curcubeu, Drama, România/ Rainbow, Drama, Romania, 18:00
Prinzătorul, Animație, Germania/ Catcher, Animation, Germany, 05:00
Misterioasa dispariție a ultimului locuitor al orașului, Experimental, SUA/ The Mysterious Disappearance Of The Town’s Last Resident, Experimental, USA, 05:00
Muntele Ursului, Drama, Armenia/ Bear Mountain, Drama, Armenia, 20:00
Lapte, fără zahăr, Drama, Romania/ Milk, No Sugar, Drama, Romania, 15:00 / Q&A
Sâmbătă 28 martie ora 16.00 /
Artist talk cu Nora Fingscheidt regizor Boulevard’s End
Centrul Cultural German str.Universitatii nr 7-9
Sâmbătă 28 martie ora 17.00 / Saturday, 28th March 2015 / 14+
Moștenitor, Drama, Rusia/ Inheritor, Drama, Russia, 17:42
Stropi, Animație, Franța/ Splash, Animation, France, 04:50
Copilul, Drama, Spania/ The Child, Drama, Spain, 18:00
Raphael, Animație, Franța/ Raphael, Animation, France, 06:17
Briciul, Drama, Rusia/ Razor, Drama, Russian Federation, 16:06
Adulții, Comedie, Spania/ Grown Ups, Comedy, Spain, 10:00
Nu ținem scorul, Comedie, România / We're Not Keeping Score, Comedy, Romania, 09:02 / Q&A
Sâmbătă 28 martie ora 19.00 / Saturday, 28th March 2015 / 14+
“Încă o dată, potârnichi”, Comedie, Spania / “Once Again, Partridges”, Comedy, Spain, 15:41
Lupul și câinele , Animație, Franța / The Wolf And The Dog, Animation, France, 04:35
Cantecul Marinarului, Drama, Danemarca/ Sailor Song, Drama, Denmark, 17:00
De ce scriu, Documentar, Spania/ Why I Write, Documentary, Spania, 15:00
Munteanca, Experimental, Austria- Germania / The Mountain Mother, Experimental, Austria-Germany, 18:00
De ce au dispărut dinozaurii, Comedie, România / Why The Dinosaurs Disappeared, Comedy, Romania, 15:53 / Q&A
Sâmbătă 28 martie ora 21.00 / Saturday, 28th March 2015 / 14+
Mousse, Comedie, Suedia / Mousse, Comedy, Sweden, 30:00
Tom, Drama, Olanda / Tom, Drama, The Netherlands, 14:52
Simplu# Dublu#Triplu, Experimantal, Italia / Single # Double # Triple, Experimental, Italy, 08:53
Mai am învieri, Drama, Germania / Still Got Lives, Drama, Germany, 22:45
Iulian. O poveste adevărată, Documentar, Romania / Iulian. A True Story, Documentary, Romania, 09:06 / Q&A
Sâmbătă 28 martie ora 22.30 / Saturday, 28th March 2015
Kiss Fm Party cu Dj. Jonnessey & Aner
Post Office Bistro Cafe, str. Regele Ferdinand nr. 33
Sâmbătă 28 martie ora 23.00 / Saturday, 28th March 2015 / 18+
Anti Cupidon, Comedie, Germania / Anti Cupid, Comedy, Germany, 14:38
Două inimi, Comedie, Franța / Two Hearts, Comedy, Poland, 13:33
Faust de cauciuc, Drama, Germania / Rubber Faust, Drama, Germany, 08:00
Ruleta Rusească, Animație, Franța / Six Coups, Animation, France, 04:57
Draga mea, Drama, Germania / Sweetheart, Drama, Germany, 26:57
Tipi, tipe, Comedie, Franța / Guys Girls, Comedy, France, 13:18
Metube: August Cântă Carmen “Habanera”, Musical, Austria / Metube: August Sings Carmen “Habanera”, Musical, Austria, 04:00
Duminică, 29 Martie/ Sunday, 29th March
Duminica 29 martie ora 11.00 / Sunday, 29th March:
Ora de animație 2 / Animation class 2 / 8+
Încă o pălărie, Animație, Franța / One More Hat, Animation, France, 04:27
Instrucțiuni de luptă pentru băieți și fete, Animație, Rusia / Battle Instructions For Boys And Girls, Animation, Russia, 03:30
Șoricele mofturos, Animație, Rusia / Picky Mouse, Animation, Russia, 13:04
Marele Gândac și Prichindelul, Animație, Belarus / Big Bug And Little Pipsqueak, Animation, Belarus, 04:21
Elefantul și Furnica, Animație, Belarus / The Elephant And The Ant, Drama, Belarus, 01:32
Cel mai strălucitor licurici, Animație, Belarus / The Brightest Firefly, Animation, Belarus, 03:07
Lupul și micuța Bufniță, Animație, Belarus / The Wolf And The Little Owl, Animation, Belarus, 03:09
Văcuța Cea Blajină, Animație, Belarus / The Kind Cow, Animation, Belarus, 03:50
Dragă Moș Nicolae, Animație, Romania / Dear Santa, Animation, Romania 02:27
Micul Pingiun, Animație, Belarus / The Little Penguin, Animation, Belarus, 03:09
Cârligele zburătoare, Animație, Belarus / The Flying Pins, Animation, Belarus, 02:04
Căluțul, Animație, Belarus / Horsie, Animation, Belarus, 03:42
De ce?, Animatie, Romania / Why?, Animation, Romania, 02:02
Stridia călătoare, Animație, Belarus / The Travelling Oyster, Animation, Belarus, 04:36
Mac Roșu, Animație, Slovacia / Rosso Papavero, Animation, Slovakia, 05:16
Duminica 29 martie ora 13.00 / Sunday, 29th March / 14+
Cetățeanul Torralba Redux, Comedie, Spania / Citizen Torralba Redux, Comedy, Spain, 11:00
Expirați, Drama, Polonia / Exhale, Drama, Poland, 22:00
Hoblio- Calea spre libertate, Drama, Italia / Hoblio - The Path To Freedom, Drama, Italy, 07:18
Căile, Drama, Grecia / Rails, Drama, Greece, 09:04
Copilul și delfinul, Documentar, Belarus / The Child And A Dolphin, Documentary, Belarus, 17:56
Așteptând, Comedie, Spania / Waiting, Comedy, Spain, 09:50
Pisica familiei Schmidt, Comedie, Germania / Schmidt's Cat, Comedy, Germany, 11:00
Duminica 29 martie ora 16.00 / Sunday, 29th March
Gala De Premiere/ Awards Gala
Proiecția Filmelor Câștigătoare/ Winner Shorts Screening
Duminica 29 martie ora 21.00 / Sunday, 29th March
Proiecția Filmelor Câștigătoare/ Winner Shorts Screening
Selecția oficială a filmelor ClujShorts 2015: după peste 400 de ore de vizionări și dezbateri, au fost selectate 159 filme din cele 643 înscrise de pe întregul mapamond.


Programul ClujShorts: http://clujshorts.ro/program-oficial-cluj-shorts-2015/

.  | index










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. poezii
poezii
poezii  CăUtare  Agonia - Ateliere Artistice  

Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!